We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.

Alper Maral + Mert Topel - Control Voltage Project

by Mert Topel + Alper Maral

/
 • Record/Vinyl + Digital Album

  Includes unlimited streaming of Alper Maral + Mert Topel - Control Voltage Project via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  ships out within 3 days

    €21 EUR or more 

   

 • Streaming + Download

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  Purchasable with gift card

    €10 EUR  or more

   

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
Side A 16:35
14.
Side B 16:19

about

Control Voltage Project is a long running project of Alper Maral and Mert Topel; Alper Maral is one of the most significant sound discoverers around Turkey through auditory and academical researches he has made about experimental electronic music. Mert Topel is a versatile musician, one of the most important keyboardist for many artists in popular music in Turkey. He has released his first solo album “Serendipity” in 2017.
Control Voltage Project is named after the electric signals which are used for the interactions between various physical sound layers. Recordings of CVP -first album from the duo- was finished in 2005 and released in 2015 on “Müzik Hayvanı” as free download and CD.
The album is making its roots through an endless sound pool that created by synthesizers, vocoders and tape recorders such as KORG MS 20, YAMAHA TX 816, PROPHET 5 and TASCAM MS 16 which have characterized by different styles and times. The duo’s 12 track album is a complete adventure from abstract and fragile moments to groovy but spooky sounds.
Control Voltage Project is finally released on vinyl via Müstesna Records.

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Control Voltage Project; deneysel elektronik müziğin farklı alanlarında yaptığı işitsel ve akademik çalışmalarla, bu coğrafyada döneminin en önemli ses kâşiflerinden biri olan Alper Maral ve uzun yıllardır müzik sahnesinde farklı müzisyenlerle iş birlikleri yapan, ilk solo albümü Serendipity’yi de 2017’de yayınlayan çok yönlü müzisyen Mert Topel’in uzun soluklu iş birliği. İsmini çeşitli fiziksel ses katmanları arasında etkileşim sağlamak için kullanılan elektrik sinyalinden alan projenin ilk albümü 2015 yılına dayanıyor.
KORG MS 20, YAMAHA TX 816, PROPHET 5 ve TASCAM MS 16 gibi farklı yaklaşım ve dönemlere karakterini vermiş synthesizer, vocoder ve tape recorder’ların bir araya geldiği uçsuz bucaksız bir ses havuzu, albümün temellerini oluşturuyor. İkilinin 12 şarkılık patikasında soyut ve kırılgan anlardan groovy ve ürkütücü kesitlere uzanan bir çeşitlilik ön plana çıkıyor. Türkiye’de yeni yüzyılda üretilmiş ve elektronik müzik adına en zihin açıcı albümlerden biri olan Control Voltage Project, Müstesna Records etiketiyle ilk kez plak formatında basılıyor.
Olivier Messiaen, Morton Subotnick, Suzanne Ciani, Edgard Varèse ve Karlheinz Stockhausen gibi kahramanların açtığı yolu takip eden Maral ve Topel’in parçalarına verdiği “Uranüs’te Bir Satürnlü”, “Mine’yi Korkutan Parça” ya da “Kurdeşen” gibi isimler, albümdeki seslerin ne denli farklı çağrışımları beraberinde getireceğinin en güzel örneği. 90’ların sonlarından bu yana birlikte üreten iki ilham verici müzisyenin iş birliği, elektroakustik müzik meraklıları için bir başucu albümü olmaya aday.

credits

released February 18, 2020

Composed, performed, recorded and mixed by Alper Maral & Mert Topel (2004-2005 Istanbul)

Mastering by Kai Von Glasow

license

all rights reserved

tags

If you like Alper Maral + Mert Topel - Control Voltage Project, you may also like: